علت سر و صدای یخچال

اگر شما هم با این پرسش مواجه شده اید که چرا یخچال صدا می دهد؟ باید بدانید یخچالی که بیش از آنچه که باید، سر و صدا دارد، به شما هشدار می دهد که مشکلی دارد.

یکی از رایج ترین صداهایی که معمولا از یخچال ها به خصوص یخچال های بدون برفک شنیده می شود، صدای ترک خوردن یا ترکیدن است که معمولاً در نتیجه انقباض و انبساط اجزا و پانل های یخچال در پاسخ به تغییر دما اتفاق می افتد.

با این حال، علاوه بر صداهای معمول که معمولا از یخچال شنیده می شود، برخی دیگر از صداها هستند که از دستگاه می آیند و می توانند نشان دهنده قطعات معیوب باشند. به همین دلیل شما باید با قطعات اصلی یخچال آشنا باشید که در صورت شنیدن صداهای غیرمعمول، این قطعات را بررسی نمایید.

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با این قطعات آشنا کنیم، نحوه بررسی هر کدام از آن ها را به شما توضیح دهیم و به شما توضیح دهیم که چگونه صدای یخچال را قطع کنیم. پس تا انتها با ما باشید.

 

1.      مونتاژ موتور فن کندانسور

علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن و روشن شدن از جمله سوالات رایج کاربران با یخچال های برندهای مختلف است.

یکی از رایج ترین دلایل ایجاد صدا از یخچال شما، مجموعه موتور فن کندانسور است. این مجموعه در پشت یخچال و نزدیک به زمین قرار دارد که معمولاً پشت یک صفحه دسترسی مقوایی یا فلزی قرار گرفته است. برای بررسی موتور فن کندانسور باید به دنبال تیغه فن آسیب دیده با علائمی از خمیدگی، بریدگی یا جداشدگی باشید. همچنین باید بررسی کنید که روی شفت موتور محکم باشد. شفت موتور نباید در بوش موتور شل شده باشد.

2.      موتور و تیغه فن اواپراتور

یکی دیگر از دلایل رایج ایجاد صدا در یخچال، موتور فن اواپراتور است. موتور فن اواپراتور در کنار اواپراتور در بخش فریزر دستگاه قرار دارد که معمولاً با یک پوشش فلزی پوشیده شده است. برای بازرسی این بخش از یخچال، ابتدا مطمئن شوید که چیزی وارد قسمت هواکش نشده باشد، چرا که ممکن است با تیغه برخورد داشته باشد. سپس پوشش روی فن را بردارید تا موتور فن اواپراتور و مجموعه تیغه را ببینید و بررسی نمایید. بررسی کنید که موتور محکم در براکت نصب شده باشد، تیغه آن آزادانه بچرخد و آسیبی ندیده باشد و شفت نیز خوب و محکم باشد که هیچگونه بازی اضافی در محفظه نداشته باشد.

3.      کمپرسور

اگرچه سر و صدای ایجاد شده در یخچال، معمولا کمتر به کمپرسور یخچال مربوط می شود اما بهرحال این قسمت نیز می تواند دلیل سر و صدای یخچال شما باشد.

برخلاف صدای موتور فن اواپراتور یا فن کندانسور که معمولاً صدای تیک تیک ثابت یا صدای خراش می دهند، صدای کمپرسور به احتمال زیاد صدای ضربه ای است. صدای ضربه ای کمپرسور ممکن است هنگام راه اندازی کمپرسور و یا زمانی که خاموش می شود، ایجاد شود.

کمپرسور نیز معمولاً در پشت یخچال و نزدیک به پایین قرار دارد و در پشت یک پانل دسترسی مخفی شده است. برای بررسی کمپرسور یخچال خود، دقت کنید که پایه ‌های لاستیکی پایین دست نخورده باشند و آسیبی نبینند.

دقت کنید که اگر صدایی شبیه به صدای تق تق می شنوید که یک بار هنگام شروع کار کمپرسور و بار دیگر پس از پایان آن شنیده می شود، ممکن است فنرهای تعلیق در داخل کمپرسور دچار نقص شده باشند.

 

4.      شیر ورودی آب

از دیگر دلایلی که شاید کمتر موجب علت سر و صدا در یخچال شود، می توان به شیر آب اشاره کرد. مدل هایی از یخچال ها که دارای یخ ساز یا آب سردکن در قسمت درب هستند، یک دریچه آب در بخش داخلی در دارند.

برای بررسی این بخش، بخش داخلی درب دستگاه را بررسی کنید و مشخص کنید که آیا صدا از سوپاپ آب یا یخساز می آید یا خیر.

اگر صدا از همین بخش است، تعیین کنید که چند بار صدا ایجاد می کند. اگر هر 3 تا 4 ساعت یک بار صدای وزوز بلندی به گوش می رسد، نشان می دهد که به طور معمول دریچه بخش یخ ساز مشکل دارد. اگر فقط هنگامی که جریان آب از درب جلویی برقرار می شود، صدا را می شنوید، نشان می دهد که قسمت داخلی توزیع کننده آب سرد کن یخچال معیوب است.

در نهایت:

در حالی که یک یخچال پر سر و صدا می تواند ما را به شدت عصبی و کلافه کند، اما اغلب این مشکل به راحتی برطرف می شود. با بررسی موارد گفته شده در این مقاله، می توانید به راحتی علت سر و صدای یخچال را پیدا کرده و به آسانی قطعه یا قطعات موردنیاز را تعویض کنید. اما به یاد داشته باشید که اگر در مورد نحوه تشخیص یا تعویض هر یک از این قطعات گفته شده مطمئن نیستید و یا در زمینه لوازم برقی تخصصی ندارید، بهتر است از یک مرکز تعمیر لوازم خانگی تخصصی کمک بگیرید.

 

مرکز تعمیرات لوازم خانگی آچار به دست با دارا بودن متخصصین خبره تعمیر لوازم خانگی می تواند به راحتی و به سرعت تعمیرات انواع وسایل شما را انجام دهد. شما می توانید بدون نگرانی بابت عدم شناخت قطعات یخچال، به راحتی با ما تماس بگیرید و تمامی مشکلات مربوط به یخچال تان را در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف نمایید.

 

 

 

تاریخ ایجاد : ۰۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۳/۱۲